>A sınıfı konutlara kredilerinde düşük faizle kredi imkanı geliyor

>A sınıfı  konutlara   kredilerinde  düşük faizle kredi imkanı geliyor.
Bayındırlık v  iskan  bakanlıgından  yeni  calişmaya ğöre  konutlar  sınıflandırılacak  ve enerji kimlik belgesi verilecek
Enerji  tüketimi az olan konutlara  Asınıfı  olarak isimlandirilecekler  ve degerleri digerlerinden yüksek olacak .
A sınıfı evlerden almak isteyen müşteriler  bankalardan kredi alabilecekler ve düşük faiz oranları ile kred imkanı bankalardan
Sistem yılbaşında çalışmaya başlayacak. Bundan sonra yapılan binaları ‘A, B, C ve D’ diye sınıflandırrılacak Evin sınıfını ve özelliklerini yapan, yaptıran, satan, satın alan bilecek.

 Bir bina almak istiyorsa vatandaş, internetten projeyi inceleyecek. Eğer bu bina A sınıfında ise enerji veremliliği noktasında en iyi bina anlamına gelecek. Vatandaşlar ev alırken, bir binanın sınıfına göre değerlendirme yapacak. Vatandaş enerji verimliliği yüksek binalar yönlendirecek

Yıllık 5 milyar dolar enerji tasarruf edilecek 2011’den itibaren yapılacak binaların Enerji Kimlik Belgesi’nin olacağını daha önce yapılan binaların ise 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgeleri’nin düzenleneceğini sınıflandırmanın ardından yalıtım ve izolasyon yatırımı yapan binaların bir üst sınıfa geçeceğini dile getirdi. 

Enerji verimliliğine yapılan yatırımlar, enerji tüketimi israfından çok daha düşük. Yeni bir binanın yapılışında, A sınıfı olmak için her bir daire için en fazla 10 bin liralık ek maliyet ortaya çıkabilir. Enerji verimliği konusunda yapılan yatırımlar 3-4 yılda kendini amorti edebiliyor. 1 koyup 5 alınan çalışmalar. Türkiye’nin enerji konusunda imkanları kıt, enerji ihtiyacı da hızla artıyor.

Buna teşvik etmek lazım. Biz onun için kamu binalarında uygulamaya başladık. Tüm kamu binalarında bunun yapılmasını hedefliyoruz. Yeni ihale ettiğimiz kamu binalarında buna çok dikkat ediyoruz. Özel sektörün, müteahhitlerin, finans kuruluşlarının, bankaların enerji verimliliği konusunda iyileştirmelere de destek vermesini bekliyoruz, önemsiyoruz. Yaptığımız hesaplamalara göre bu sistem tam olarak hayata geçtiğinde yıllık 5 milyar dolarlık bir enerji tasarrufu sağlayacak.

(Sabah)

Advertisements

About bankalarr

Harun Uysal
This entry was posted in Bayındırlık v iskan bakanlıgından yeni calişmaya ğöre konutlar sınıflandırılacak ve enerji kimlik belgesi verilecek. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s