>Öğrenim kredilerine yeni düzenleme geldi, krediyi aldıgın kadar süre çinde ödenecek

>Öğrenim kedilerinde  yeni  düzenleme  var   krediyi 4 yıl  alan  biri  daha  önceden  2 yıl içinde ödüyordu ve  bu düzenlemeye göre  4 yılda ödeyecek
Öğrenci kredisi Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler ise kredi borcunu mezuniyetten 3 yıl değil, 4 yıl sonra ödemeye başlayacak.
Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan bir borçlu, talep ederse, kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak ve birer yılla sınırlı olmak üzere geri ödemeye başlamasını uzattırabilecek.

Sağlık nedenleri dışında, kendi isteğiyle yüksek öğretim kurumundan ayrılan ya da herhangi bir nedenle ilişiği kesilen öğrenci, bu tarihten 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık dönem halinde kredi borcunu ödeyecek. 

Bu süre, daha önce 1 yıl sonra başlıyor ve borç ödemesi de 1 yıl içinde yapılması gerekiyordu. Yurt içindeki öğrencilerden kefil aranmazken, yurt dışında öğrenim gören öğrencilerden kefil veya diğer teminatlar alınacak. TOKİ’ye, hizmet, yurt binaları ve tesis yaptırılabilecek. Bu bina ve tesisler, kamuya ait taşınmazlar üzerine 49 yılı geçmemek üzere kiralama yoluyla inşa edilebilecek. Bu kapsamdaki işlemler damga vergisi ve harçlardan istisna tutulacak…

Advertisements

About bankalarr

Harun Uysal
This entry was posted in ğrenim kedilerinde yeni düzenleme var krediyi 4 yıl alan biri daha önceden 2 yıl içinde ödüyordu ve bu düzenlemeye göre 4 yılda ödeyecek Öğrenci kredisi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s