>Bankalar faiz ornlarını aşagı cekiyor konut talabi cok oldugu için

>Bankalar konut ntalebi cok oldugu için faiz leri indiriyor
konut kredilerinde her hafta 250-300 bin tl  talep oldugu bildiriliyor. İki yıl önce aylık yüzde 1.8 civarında olan konut kredisi faiz oranları, bu günlerde aylık yüzde 0.90 civarında bulunuyor.

iki yıl önce  krizden  önce (2008 yılı sonlarında) 80.000 TL için 120 ay vadeli bir kredi için ayda 1.632 TL (aylık yuzde 1.8 faiz) ödenirken; şu anki seviyelerde 1.142 TL (aylık 0.99 faiz) ödeniyor. Ayda 490 TL; kredi vadesi boyunca da 58.000 TL avantaj var.

Bankacılar konut kredisindeki bu canlılığın yıl sonunu kadar devam etmesni bekliyor.
Bankalar Bir hafta önce bir yıllık konut kredisinde yüzde 0.95 civarında faiz uygulayan bankalar bu vadede faizleri yüzde 0.85 civarına, 5 yıllık kredide (60 ay vade) yüzde 0.99’dan yüzde 0.94 seviyesine çekti.

Ancak konut alacak kişilerin dikkat etmesi gereken tek faktör bankaların verdiği kredi faizi değil. Kredi ile ev alacak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu ev fiyatları. Ev fiyatlarının yüksekliğinden söz eden bankacılar ve piyasa yorumcuları, alıcıların farklı semtlerde seçeneklere bakarak iyi pazarlık yapmalarını tavsiye ediyor.

Advertisements

About bankalarr

Harun Uysal
This entry was posted in 5 yıllık kredide (60 ay vade) yüzde 0.99’dan yüzde 0.94, konut kredisinde yüzde 0.95 civarında faiz uygulayan bankalar bu vadede faizleri yüzde 0.85 civarına. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s